Majte nádherný krb

Čoraz viac sa tento doplnok stáva bežným už nielen u lepšie situovaných ľudí, ale nachádza si svoje využitie už úplne bežne. Dnes už máme na výber oveľa väčšie spektrum od prírodných kameňov až po dokonalé umelé imitácie, takže každý si nájde pre seba vhodnú alternatívu.
Skvelé na tom je, že pri dnešných moderných technológiách to už zvládnete aj svojpomocne, bez potreby profesionálneho majstra. Montáž obkladov naozaj zvládne každý šikovný kutil, ktorý túži po peknom obydlí za prijateľné peniaze. Pýtate sa ako? Prečítajte si následujúci článok.
OBKLADY Z PRÍRODNÉHO KAMEŇA
Obklady z prírodného kameňa sa vyznačujú hlavne vysokou mechanickou odolnosťou, taktiež lepšie odolávajú poveternostným podmienkam a samozrejme majú vynikajúcu farebnú stálosť.
Prírodné obklady z kameňa a mramoru na krb majú nespočetne veľa kategórií podľa ktorých sa dajú použiť na konkrétny účel a nie každý kameň je vhodný napríklad do exteriéru ale je lepšie využiteľný v interiéroch, kde si v posledných rokoch nachádza čoraz väčšie využitie.

krb

V exteriéroch sú samozrejme vhodnejšie menej nasiakavé prírodné kamene ako napr.( žula, bridlica), na rozdiel od interiérov, kde sa môže použiť akýkoľvek typ kameňa, s výnimkou miestností ako je kúpeľňa alebo kuchyňa, kde je vhodný čo najmenej nasiakavý typ kameňa.
Väčšinou sa dajú takéto obkladové kamene kúpiť už vopred pripravené na obkladanie, čiže tvarovo prispôsobené (Z-tvar alebo obdĺžnik) a zlepené k sebe pomocou prírodných alebo syntetických živíc.
Jediným negatívom je samozrejme vyššia obstarávacia cena ktorá začína niekde na 40€ za 1m2 bez lepidla a práce.
UMELÝ KAMENNÝ OBKLAD
Umelý kameň je imitácia kameňa vyrobená pomocou metódy odlievania alebo revolučnej metódy razenia pomocou foriem, ktorých relief je vyrobený pomocou snímok z prírodných druhov kameňa, čo znamená že dokonale imitujú prírodný kameň.
Umelý kameň sa vyrába z betónových zmesí alebo sádrových zmesí pomocou metódy odlievania do foriem. Metódou razenia sa kameň vyrába pomocou formy tzv.raznice, pomocou ktorej odtláčate vzor do vopred natiahnutej stavebnej zmesi priamo na stene.Pomocou metódy odlievania sa samozrejme dá ušetriť, ale nie až tak výrazne, ako pomocou metódy razenia obkladov.

stones

Dnes už dokážeme vďaka novým technológiám pomocou farieb vytvoriť dokonalý vzhľad prírodného kameňa. Nápad a prvé vzory umelého kameňa sa zrodili v USA odkiaľ pochádza aj revolučná metóda razenia obkladov.
Obrovskou prednosťou oproti prírodnému kameňu je samozrejme jeho cena a to pri zachovaní jeho úžitkových vlastností porovnatelných s prírodným kameňom. Cena odlievaného kameňa v obchodoch začína niekde na 20€ za 1m2 a v prípade svojpomocnej výroby ešte podstatne menej.
 Avšak naozaj zaujímavé čísla nám poskytuje práve revolučná metóda razenia obkladov, kde cena za 1m2 začína na 6€, čo je už naozaj oproti prírodnému kameňu neskutočný rozdiel keďže v prípade prírodného kameňa ešte musíme pripočítať cenu lepidla a práce.